Ćwiczenia laboratoryjne z chemii nieorganicznej
Celem ćwiczeń jest poznanie podstawowych metod otrzymywania związków nieorganicznych, które zarazem stanowią ilustrację ważnych zagadnień w chemii nieorganicznej. Ponadto ćwiczenia stwarzają możliwość, doskonalenia wcześniej poznanych oraz opanowania nowych metod i technik pracy laboratoryjnej.
W trakcie odbywania ćwiczeń wymaga się samodzielnego i indywidualnego otrzymania preparatów zgodnie z harmonogramem. Preparatami są, między innymi, proste związki nieorganiczne pierwiastków bloków s- i p-, akwakompleksy metali, związki koordynacyjne metali bloku d- (przejściowych), kompleksy chelatowe i makrocykliczne oraz związki wielordzeniowe i wielkocząsteczkowe. Preparaty otrzymywane są w różnych warunkach, przy zastosowaniu różnorodnych metod i technik laboratoryjnych, np. w temperaturach obniżonych lub podwyższonych, w roztworach, w stopionych solach lub w fazie stałej, z użyciem jonitów, przy użyciu próżni lub atmosfery obojętnej, na drodze elektrochemicznej. Prawidłowe wykonanie ćwiczenia i uzyskanie zaliczenia wymaga uprzedniego, bardzo starannego przygotowania i opracowania eksperymentu, zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej.
Wykaz ćwiczeń laboratoryjnych z chemii nieorganicznej: Piktogram.pdf
- HARMONOGRAM Chemia II rok.pdf
- HARMONOGRAM I rok CHMed.pdf
- Instrukcje do ćwiczeń
- Warunki zaliczenia przedmiotu.pdf
Inorganic Chemistry experiments: Inorganic Chemistry List.pdf
ĆWICZENIA WŁAŚCIWE
Pytania na kolokwium wstępnym
1. Przedstawić reakcje lub oddziaływanie chemiczne, a także budowę związków, które występują w ćwiczeniu.
2. Przedstawić graficznie zestaw potrzebnej aparatury, podać plan eksperymentu oraz wymienić zagrożenia jakie mogą wystąpić w trakcie jego wykonywania.